Chwała imigrantom!

Siódma edycja Galerii Chwały Imigrantów

dział: życie polonii
autor: Stasia Rodriguez
opublikowano: 2019-10-03 00:00:00

W czwartek 26 września w Aqua Turf Club w Plantsville odbyła się siódma edycja już Galerii Chwały Imigrantów (Immigrant Heritage Hall of Fame). Program IHHF powstał dzięki wizji członków Fundacji Polsko-Amerykańskiej z prof. Andre Blaszczynskim na czele. Celem programu jest uhonorowanie wybitnych przedstawicieli różnych grup etnicznych zamieszkujących Connecticut. Wielu imigrantów przyczynia się do polepszenia bytu ogółu społeczeństwa poprzez wkład w rozwój gospodarczy, kulturowy lub społeczny naszego stanu. Podczas czwartkowej gali wyróżnieni zostali: dr Zulma Toro - rektor CCSU (ur. w Puerto   Rico), dr Henry C. Lee - uczony w dziedzinie kryminalistyki (ur. w Chinach), Philip Lazowski - rabin i filantrop (ur. w Polsce) oraz Lucian Pawlak - działacz społeczny i były burmistrz miasta New Britain (ur. w Belgii).

 Lucian Pawlak przybył z rodzicami do Stanów Zjednoczonych w 1956 r. Jego ojciec był polskim żołnierzem, dwukrotnie złapanym przez Niemców. Udało mu się jednak uciec i przeżyć wojnę. Jej koniec zastał oboje rodziców w obozie pracy. Ponieważ Polska była w gruzach, poradzono im szukać "domu" gdzie indziej. Znaleźli go w Belgii, gdzie ojciec Luciana ciężko pracował w kopalni węgla, a mama zajmowała się domem. Po przybyciu do Ameryki młody Lucian skorzystał z możliwości, jakie ten kraj oferował. Po opanowaniu języka angielskiego poświęcił się wyczynom sportowym, z których najbardziej lubił amerykański futbol. Studiował na Wichita State University w Kansas, gdzie otrzymał stypendium sportowe. Jednak urazy stawu barkowego nie pozwoliły mu kontynuować tego sportu. Po powrocie do New Britain Lucian nalazł pracę w miejskim Departamencie Robót Publicznych. Stopniowo wspinał się po drabinie urzędniczej, pełniąc funkcje skarbnika miejskiego, urzędnika miejskiego i burmistrza (1995-2003). W dniu 9 sierpnia 2016 r. Lucian wziął udział w prawyborach na rejestratora wyborców z ramienia partii demokratycznej. Udało mu się je wygrać, gdyż wiele osób ceniło sobie jego determinację i chęć pomocy innym. Urząd ten piastuje do dzisiaj.

Czwartkowa gala okazała się ogromnym sukcesem. Przybyło około 400 osób, w 
tym wielu przedstawicieli świata kultury i polityki. Głównym mówcą była Susan Bysiewicz, która pełni funkcję zastępcy gubernatora stanu. Mistrzem ceremonii był Waldemar Kostrzewa. Wieczór uświetniły występy Asian Performing Arts, Zev Mamlok and the Eastside Klezmer Quartet, Alisas House of Salsa, polskiej sopranistki Karoliny Wojteczko oraz zespołu Gypsy Dream w składzie: Andrzej Mazur - skrzypce, Łukasz Tęczar - gitara oraz Zbigniew Kuśmider - akordeon. Sponsorami tego wydarzenia byli: Elzbieta i David Grove Private Foundation, Laz Parking, O&G Industries, Zachs Family Foundation, Deje Group Giannaros 
Associates, LLC, HHL&S CPAs and Advisors, Merrill Lynch Hartford _ Anna Sielawko, Tomasso Group, Hartford HealthCare, CCSU, UNH, Khalid Funding, UConn School of Medicine, Murtha Cullina Attorneys at Law, Community Foundation of Greater New Britain, Polish National Credit Union, CWPM, ES&M, Reid & Riege, PC, Wisniowski and Sullivan, LLC oraz Eversource. Dziękujemy organizatorom i sponsorom z awspaniały wieczór, a wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy!